Stáhněte si pracovní listy, které pro ZŠ připravil tým složený z nadšenců
Textilní odvětví znovu ožívá. Proč tedy neoživit výuku nejen v praktických předmětech na základních školách právě ukázkami z praxe textilních firem. Naše jihočeské textilní firmy totiž přešly z masové výroby na technicky náročnější či luxusnější výrobky. Řadu z těchto firem jistě znáte: JITEX COMFORT Písek, MOIRA či PROGRESS.
Produkce těchto a dalších firem v kraji získává značnou přidanou hodnotu a současně s tím, i potřebu po zaměstnancích v textilní a oděvní výrobě. O pracovníky s profesním zaměřením švadlena, krejčí, šička a další je opravdu velký zájem a stává se tak perspektivním oborem.
Tento obor je ale zajímavý i pro žáky, kteří zrovna nemají v plánu tento obor studovat. Určitě se jim totiž hodí zkušenosti jako je například přišít si knoflík, sešít kus látky nebo si rovnou něco vyrobit. Mimoto se dnes v tomto oboru prosazují i nové technologie, materiály, postupná digitalizace či kreativita a znalosti o oboru se tak mohou hodit i těm, kteří nutně nehledají profese spojené s navrhováním a šitím.
Díky pracovním listům, které připravil tým složený z nadšených pedagogů a pracovníků firem, tak můžete zpestřit praktickou výuku na vaší škole nebo i ostatní předměty. Najdete v nich nejen zajímavé tipy do výuky matematiky, výtvarné výchovy, ale například i pro zvyšování finanční gramotnosti. Stáhnout si můžete pracovní listy jednotlivě nebo jako soubor v podobě metodické příručky s dalšími zajímavými informacemi.
Jak vznikl nápad na vytvoření pracovních listů? O projektu a jeho týmu se více dozvíte dále v textu:
Příklad motivace žáků pro volbu budoucího povolání
V rámci RIS3 strategie Jihočeského kraje je textilní a oděvní průmysl zařazen mezi krajské domény specializace s cílem obnovit tradice tohoto oboru v Jihočeském kraji a především zvýšit zájem žáků o studium textilních a oděvních oborů.
Na tento cíl se zaměřila i jedna z aktivit projektu Smart akcelerátor 2 v Jihočeském kraji, který realizuje Jihočeský kraj ve spolupráci s Jihočeským vědeckotechnickým parkem.
Pilotní projekt byl realizován na Základní škole ve Vimperk, Smetanova 405 s aktivním zapojením společnost VAVI, českým výrobcem pánských i dámských košil a firemních oděvů. Oba subjekty mají společné místo působení – Vimperk, město již z historického pohledu spojené s textilním průmyslem. Obě instituce se snaží směrovat žáky k takovým povoláním, která jsou ve Vimperku žádoucí, proto spojily své síly a v rámci jednoho školního roku realizovaly pilotní projekt.
Firma VAVI vybavila učebnu ZŠ šicími stroji a majitelka firmy, paní Vávrová, se účastnila přímo výuky šití jako odborný garant. Do výuky nebyla zařazena jen praktická výuky šití, ale v rámci mezipředmětových vazeb byla tematika spojená s oděvy či textilem zařazena i do ostatních předmětů jako je např výtvarná výchova, matematika, dějepis a další.
Tým složený z nadšených pedagogů a zkušených pracovníků firem realizoval projekt a zpracoval jeho výstupy do formy Pracovních listů, které jsou jednoduše využitelné na dalších základních školách.
V současné době, tj. po roce od ukončení pilotního projektu, využívají výstupy projektu další dvě školy v Prachaticích.
Třešničkou na dortu naznačující první úspěch je čerstvá informace, že žákyně, která se účastnila pilotního projektu, nastoupila na učební obor výrobce textilií ve Strakonicích a má zájem pracovat v oděvní firmě v regionu.
Autor: | beierova@jhk.cz |
Datum: | 15.09.2022 |