Aktuality

Rozvoj kompetencí pro volbu povolání v době pocovidové

Situace na trhu práce se vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru zásadním způsobem změní. Nejen, že můžeme očekávat propad nezaměstnanosti či větší důraz na práci v online prostředí, ale změny nastanou i v struktuře pracovních pozic. To, jaký vliv může mít nastalá situace na samotnou volbu povolání, prodiskutovali kariéroví poradci v rámci webináře „Rozvoj kompetencí pro volbu povolání v době strukturálních ekonomických změn“ s paní Ing. Kateřinou Málkovou, zakladatelkou vzdělávací společnosti Smartee ČR.

Aktuální situace výrazným způsobem zasáhla i školství. Školy a učitelé se ze dne na den museli přesměrovat do online prostředí a vzdělávat své žáky pomocí moderních technologií. Této formy využila také Jihočeská hospodářská komora, která si pro výchovné a kariérové poradce v rámci projektu „Implementace krajského akčního plánu I“ připravila webináře na různorodá témata. Jeden z nich byl zaměřen na téma „Rozvoj kompetencí pro volbu povolání v době strukturálních ekonomických změn“.

Rozhodnout se v 14 letech, co chci celý život dělat za práci, je velmi náročné, natož v době, kdy se struktura zaměstnanosti mění. Některá povolání zaniknou, jiné se naopak budou velmi rychle rozvíjet. Naším úkolem je žáky nasměrovat, objevit v nich skryté talenty a rozvíjet jejich celkové kompetence,“ uvedla na začátek webináře lektorka Ing. Kateřina Málková. Jaké dovednosti a schopnosti jsou na pracovním trhu nejdůležitější a jakým způsobem je lze rozvíjet, se kariéroví poradci dozvěděli během dvouhodinové webináře.

Důraz byl kladen především na ukázky praktických cvičení a her, pomocí kterých mohou žáci nenásilnou a zábavnou formou podpořit svou týmovost a rozvíjet další důležité kompetence pro budoucí pracovní uplatnění. Právě velkou škálu různorodých pracovních listů a dalších přínosných praktických rad si kariéroví poradci chválili nejvíce. To dokládají i slova přítomné pedagožky Mgr. Jitky Hyrmanové: „"Webinář byl pro mě velmi přínosný, zejména z hlediska propojení teoretických znalostí a praktických ukázek. Určitě některá cvičení se svými žáky vyzkouším."

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.