Aktuality

Tvořivá dílna s Jihočeskou hospodářskou komorou

V polovině července jsme pořádali v prostorách Oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory Prachatice workshop pro děti školou povinné. Cílem tohoto workshopu bylo seznámit a prakticky dětem ukázat možnosti zpracování textilu.

Zkušená lektorka Petra Jarošová, která nás tímto dopoledním kurzem prováděla, nejdříve dětem řekla zajímavosti o historii tkaní: „Nejstarší vyobrazení tkaní pochází z doby asi 8.tisíc let př. n. l. (počátek neolitu) a zachovalo se na hliněné destičce pocházející z Blízkého Východu a nejstarší nálezy tkaných látek jsou nejpravděpodobněji ze 7. tisíciletí př. n. l.“

Poté dětem vysvětlila, jak funguje tkaní na stavu i to, jak si mohou vyzkoušet tkaní v domácích podmínkách.  Ředitelka ObHK Kateřina Třísková se ptá dětí: „Kdo z vás už zkoušel něco šít, nebo plést?“ Šestiletá Anička z Volar odpovídá: „Já s maminkou háčkuji a moc mě to baví.“

Následně už lektorka rozdala dětem připravené pomůcky ke tkaní a ty se pustily nadšeně do práce.

A bylo vidět, že některá děvčata opravdu koukají mamince pod ruce při domácích pracích, protože jim šla práce od ruky velmi rychle, ale zahlédli jsme i slzičky a to, když se zrovna nedařilo a bavlnky se zamotaly. V tom případě pomohla milá lektorka a vše dobře dopadlo. Děti si vyrobily strašidla, mimoně, krásné panenky ale třeba i chobotnici, či sluníčko.

Strávené prázdninové dopoledne bylo plné barevných látek a povídání o možnostech využití textilií. Děti odcházely domů spokojené a odhodlané vyzkoušet si tkaní doma s rodiči, nebo prarodiči.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.