Aktuality

Pomoc pedagogům při online vzdělávání nabízí projekt SYPO díky bezplatným webinářům

Od roku 2018 probíhá v České republice projekt SYPO (Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů), který je určen hlavně aktivním pedagogům MŠ, ZŠ, SŠ, SOŠ a ZUŠ se zájmem o jejich obor a rozvoj v různých fázích kariéry: od začínajících po zkušené, s ohledem na jejich potřeby. Projekt reaguje na současný stav, kdy v českém školství chybí ucelený systém profesní podpory učitelů a ředitelů.

Od března roku 2020 navíc v rámci projektu probíhají série webinářů věnovaných problematice online vzdělávání. Webináře se věnují praktickým a využitelným postupům a návodům, jak mohou školy online výuku v průběhu karantény realizovat, jak složité a časově náročné to je, jaké konkrétní technologie mohou k online výuce využít.

Webináře trvají přibližně půl hodiny, ke kterým jsou přizvaní i hosté, kteří ukazují příklady dobré praxe. Webináře jsou přenášeny živě na YouTube projektu SYPO, záznamy jsou umístěny také na webu www.projektsypo.cz.

Kromě mimořádných webinářů i nadále probíhají webináře pro učitele českého jazyka, matematiky nebo ICT. Na tyto webináře je nutná registrace a fungují jako virtuální učebna, kde mohou účastníci komunikovat s lektorem a zapojit se do probíhající přednášky.

Projekt SYPO nabízí učitelům dva druhy webinářů:

Webináře k oborovým didaktikám

 • Webináře jsou určeny učitelům, do jejichž aprobace patří český jazyk, matematika nebo informatika. Jsou zaměřené na aktuální informace či nové trendy v jednotlivých oborech a oborových didaktikách.
 • Webinář funguje jako virtuální učebna, kde může každý účastník reagovat na podněty lektora, může se přihlásit a zapojit se do probíhající přednášky, pokládat otázky či diskutovat pomocí videohovoru nebo chatu.
 • Na výběru témat se podílejí členové národních a krajských metodických kabinetů, tedy také sami učitelé.
 • Webináře jsou zařazeny do vzdělávací nabídky NPI ČR a je nutné se na ně přihlásit.
 • Pro účast není potřeba instalovat žádný speciální software, účastníci budou potřebovat pouze běžné webové prohlížeče.
 • Záznamy webinářů nejsou zveřejňovány okamžitě po jejich odvysílání.
 • Webináře jsou zdarma.

Webináře Jak učit online

 • Webináře se věnují praktickým a využitelným postupům a návodům pro online výuky. Představují možnosti online výuky, konkrétní aplikace pro plánování a přípravu vyučovací hodiny, zabývají se bezpečností na internetu a mnoha dalšími tématy.
 • Na výběru témat se podílejí členové národních a krajských metodických kabinetů, tedy také sami učitelé.
 • Webináře jsou vysílány živě na YouTube projektu SYPO. K jejich sledování není nutná registrace.
 • Záznamy jsou umístěny na YouTube projektu SYPO a také na webu www.projektsypo.cz okamžitě po odvysílání.
 • Webináře jsou zdarma.

Seznam aktuálních webinářů vč. záznamů na již proběhlé webináře je umístěn na stránkách https://www.projektsypo.cz/webinare.html nebo také na  YouTube kanálu SYPO.

Projekt Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, registrační číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_052/0008363.

Zdroj: projektsypo.cz

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.