Aktuality

Jak se připravovat na budoucnost s umělou inteligencí?

Obor „Umělá inteligence“ (UI) patří k oborům budoucnosti, kterým bychom měli věnovat svoji pozornost obzvlášť když uvažujeme o povolání, které bude mít perspektivy. Dnes chytré stroje umí diagnostikovat nemoci s větší přesností než člověk, malovat, vytvářet finanční analýzy, generovat texty a blogovat. V roce 2016 počítačový program AlphaGo společnosti Google DeepMind využívající umělou inteligenci a strojové učení porazil světového šampiona ve hře Go, a to bez náskoku.

Hra Go pochází z Číny, její vznik se datuje 2 tisíce let před naším letopočtem, je považována za mnohem složitější hru než šachy.

Výhra stroje nad člověkem v Go přišla o deset let dříve než se čekalo. Znamená to, že vývoj umělé inteligence je velmi rychlý, i proto bychom tomu měli věnovat zvýšenou pozornost. Podle odhadu výzkumné organizace McKensley Global Institute v následujících 10 letech nové technologie radikálně změní trh práce, což společnostem po celém světě ušetří až 50 trilionů dolarů díky zefektivnění procesů a neposlední řadě díky snížení počtu pracovních míst. Změny se dotknou stovek lidí a je faktem, že v otázkách budoucí kariéry mnozí mladí lidé a jejich rodiče, ale také zaměstnavatelé mají nad čím se zamyslet.

Už dnes 70% obchodování na burzách je prováděno pomocí UI, většina zkušených brokerů opustila oblast své tradiční společnosti. Společnost Bosch, která po celém světě zaměstnává 390 tisíc lidí, umělou inteligencí nahradila finanční analytiky. V počítačové hře Horizon: Zero Down 80 % herního světa je vytvářeno touto technologií bez zapříčinění lidské práce.

Soustředit pozornost by se mělo na to, že místo obav o svoje pracovní místo a snahu se držet tradičních způsobů práce, je důležité si uvědomit, že umělá inteligence vytvoří mnoho nových příležitostí. Ovšem, aby je mladí lidé dokázali obsadit, je potřeba volit vzdělání v duchu inovací, nesnažit se za každou cenu se učit zažitým způsobům.

Jeden z nových návyků, který potřebujeme všichni, je schopnost adaptace, přizpůsobivost k novým technologiím a neustálým a zrychlujícím se změnám prostředí. Téměř každý Čech nosí v kapse chytrý telefon, aniž by si uvědomoval, že ten je pouhým začátkem změn, které přichází. V průběhu následujících 10 let každý obyvatel planety bude mít 5 nebo 6 zařízení komunikujících s ním, mezi sebou a se světem Internetu Všeho.

Proto pouhá znalost Wordu, Excelu a PowerPointu, kterou se bohužel velmi často omezuje výuka informatiky na základních školách, nestačí. Informační technologie mění oblasti projektového řízení, logistiky, marketingu, medicíny, grafického designu a mnoha dalších.

Kdysi ve staré Číně hra Go patřila ke čtyřem základním dovednostem člověka spolu s poezií, hudbou a výtvarnictvím. Pochopení principů umělé inteligence, strojového učení alespoň na uživatelské úrovni se stává faktickou nezbytností, její využití v profesích, které si vybíráme – konkurenční výhodou.

Zdroj: Kateřina Málková, kariérový kouč a trenér, www.smart-course.cz/budoucnost-s-umelou-inteligenci

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.