Aktuality

Firmy představily výzkum nanovláken a výrobou keramiky

V rámci vzdělávacího projektu IKAP proběhly dva workshopy  pro žáky osmých tříd 5. základní školy Jindřichův Hradec ve firmách ProNanoTech s.r.o. a Keramika RH s.r.o. Firma ProNanoTech s.r.o. se věnuje výzkumu a výrobě nanovláken v oblasti farmacie a také výrobě a vývoji strojů pro tvorbu nanovláken.

Po příchodu do firmy byli žáci seznámeni s bezpečností práce, dostali ochranné oděvy, protože se pohybovali  ve sterilním prostředí. Workshop by zahájen promítnutím filmu s názvem „Nanovelmoc Česko - Technologie zvlákňování", kde jim byla velmi zajímavě a poutavě představena výroba nanovláken a jejich následné využití.

Po shlédnutí filmu navštívili výrobní halu, kde je umístěn speciální stan se zvlákňovacím strojem, na kterém jim byla předvedena výroba nanovláken. Zvlákňování je odborný název pro výrobu nanovláken. Ta se vyrábí elektrostatickým střídavým nanášením  přírodního polymeru na netkanou textilii. Jedná se o zvlákňování za pomoci stejnosměrného proudu. Tato vyrobená nanovlákna si měli možnost žáci namlít v kryomlýnku, následně odvážit a zabalit do speciálních ampulí. Takto zpracovaná nanovlákna se používají např. ve farmacii a kosmetickém průmyslu. Tento hotový výrobek si žáci mohli odnést domů.

Ve firmě Keramika RH s.r.o. se žáci věnovali výrobě a malování  keramických výrobků. Tak jako ve firmě PronanoTech s.r.o. jim byl nejprve vysvětlen postup výroby, seznámili se s bezpečnostními předpisy a byly jim představeny jednotlivé materiály, které jsou potřeba k výrobě keramických předmětů.

Poté se žáci věnovali malování jednotlivých výrobků, které si sami vybrali. Nejprve si museli připravit speciální barvy, které se používají na glazovanou keramiku. Po vymalování keramiky odnesli jednotlivé výrobky před vypalovací pec, kde byli seznámeni s postupem výpalu a s teplotami, které jsou potřeba k výpalu různých výrobků. Žáci měli také možnost vyzkoušet si tvoření z hlíny.

Po skončení workshopu se žáci shodli, že jsou překvapeni tím, jaké zajímavé firmy jsou v Jindřichově Hradci. Velmi je zaujala výroba nanovláken, jejich budoucnost a využití v jednotlivých průmyslových a zdravotnických odvětvích. Výroba a malování keramiky zaujala nejenom dívky, ale i chlapce.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.