Aktuality

Finanční gramotnost na školách

Výchovní a kariéroví poradci z regionu Strakonice měli možnost obohatit svoje znalosti o informace na téma finanční gramotnosti. Cílem tohoto webináře bylo pomoci kariérovým specialistům a poradcům metodicky zavádět principy finanční gramotnosti do škol. Získané poznatky by měly přispět zejména k prevenci na základních a středních školách a poradit mladé generaci v oblasti finančního rozhodování v budoucnosti.

V důsledku vyhlášení nouzového stavu a uzavření škol v ČR zorganizovala Jihočeská hospodářská komora několik online webinářů pro výchovné a kariérové poradce. Jedním z nich byl právě webinář na téma finanční gramotnosti. „Smyslem toho webináře je, aby učitelé mohli pomoci a připravit mladou generaci do života tak, aby se dokázali vyhnout běžným finančním trikům, kterých je v dnešním finančním světě mnoho,“ podotkla lektorka Brožová.

Proč je potřeba informovat žáky o finanční gramotnosti na školách?

„Hlavním smyslem koncepce je pomoci školám vylepšit kvalitu výuky finanční gramotnosti. Žáci by měli být lépe připraveni do života a pozvednout jim povědomí o nakupování a placení (reklamace, ochrana spotřebitele), hospodaření domácnosti (výdaje, příjmy, investice aj.), přebytku (spoření, investice, pojištění) či deficitu (úvěry, zadlužení, exekuce, osobní bankrot) rozpočtu domácnosti. Mnoho žáků nemá dostatečné informace o tom, jak je náročné hospodařit s vydělanými penězi a jak s nimi naložit“, dodala paní Brožová.

Jak by pomohly informace o finanční gramotnosti žákům?

„Žáci by získali větší povědomí o tom, z čeho se skládá rodinný rozpočet a jak hospodařit s domácími prostředky. V případě nadbytku financí, aby měli povědomí, jak s penězi efektivně naložit a jak je v dnešní době zúročit. V případě nedostatku finančních prostředků, aby byli žáci informováni o možných rizicích, kterým je potřeba se vyhnout v reálním finančním světě a tím eliminovat budoucí rizika zadluženosti“, podotkla svůj názor jedna z účastnic webináře.

Finanční gramotnost je soubor znalostí, dovedností a postojů nezbytných k dosažení finanční prosperity prostřednictvím zodpovědného finančního rozhodování.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.