Aktuality

Den řemesel představil praktické vyučování

V polovině prosince dalo již tradičně do svého zázemí nahlédnout Středisko praktického vyučování v Českém Krumlově, které patří k Střední odborné škole zdravotnické a Střednímu odbornému učilišti Český Krumlov (dále jen SOŠZ a SOU Český Krumlov). V průběhu dvoudenní akce s názvem Den řemesel školu navštívilo přes 170 žáků ze 13ti základních škol z regionu.

Beseda pro žáky i občany evidované na úřadu práce
Hned první den do budovy Střediska praktického vyučování (SPV) zavítali i evidovaní na úřadu práce (ÚP) do 26 let. Pro skupinu mladých lidí, kteří nikde nestudují a nemají zaměstnání, byla připravená beseda se zástupkyní ředitelky školy, paní Marcelou Dominovou, Markem Vendlem z ÚP v Českém Krumlově a Helenou Nekolovou, ředitelkou Oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory, Český Krumlov.

Marcela Dominová přítomným vysvětlila, jaké jsou podmínky a možnosti studia na SOU. Zmínila, že některé tváře jsou jí i povědomé. Poradce IPS, Marek Vendl, ve svém příspěvku uvedl, že společenským standardem je někde pracovat a postarat se tak o sebe i o svoji rodinu. „Chodit pravidelně do práce. Vydělat si peníze a žít s pocitem, že je někdo rád za vaši práci. Zamyslete se nad tím,“ promlouval ke skupině mladých lidí Marek Vendl. „Chodil někdo z vás již do práce nebo na brigádu?,“ ptala se Helena Nekolová a zároveň doplnila, že všichni přítomní jsou vhodnými uchazeči o práci pro zaměstnavatele na Českokrumlovsku, s nimiž je v pravidelném kontaktu. Někteří z mladých lidí mají za sebou komplikované osudy, které jim cestu za vzděláním a budoucí pracovní kariérou značně zkomplikovaly, ale bylo velmi příjemné vidět, že někteří si svoji situaci uvědomují a chtějí ji řešit.

Řemesla v praxi
„Pro koho je však Den řemesel určený prioritně?,“ padla otázka na pana Pavla Postla, který na SOU zastřešuje odborný výcvik. „Hlavním smyslem pořádání Dnů řemesel u nás ve škole je skutečnost, že se chceme představit žákům vyšších ročníků ZŠ a názorně jim ukázat, že být řemeslníkem není žádná hanba, ale v dnešní době skvělý základ pro život a možnost zajištění bezvadné obživy.“ Mistr odborné výuky pan Bumba doplnil, že jedno z řemesel, které je žádané a nemá vysoké nároky na vstupní náklady, je instalatér, který se pro práci vybaví v částce kolem 60.000,- Kč.

Dokážete si představit, jak probíhá ukázka řemesel v praxi? Každý z příchozích si s sebou odnesl minimálně jeden výrobek na jehož vzniku se podílel svoji vlastní šikovností a kreativitou. Všechny školy si odvezly krmítko pro ptactvo a žáci dřevěné dekorační andělíčky, dekorační zápisník na dřevěném podkladu nebo píšťalku z plechu či stojan na notebook.

Na SOU Pod Kamenem Český Krumlov se lze kromě zedníka, klempíře a instalatéra vyučit i v oboru kuchař/číšník. Právě učni z posledního zmíněného oboru v průběhu obou dní akce připravovali výborné dezerty a chuťovky.

Letošní Dny řemesel v SOU Pod Kamenem proběhly již podesáté a i přes náročnou a nákladnou organizaci se zaměstnanci školy se její studenti těší na další ročník.

Zdroj fotografie: Deník

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.