Budoucí maturanti oboru Praktická sestra na besedě Úřadu práce
Budoucí maturanti z oboru Praktická sestra z místní Střední odborné zdravotnické školy zavítali na Úřad práce (ÚP) v Českém Krumlově. Za jakým účelem zamířili zrovna sem, když je nízká nezaměstnanost a ve zdravotním i sociálním sektoru řada volných pracovních míst?
„Kdo si myslí, že Úřad práce pouze eviduje nezaměstnané, tak se mýlí. Konkrétně oddělení, na kterém pracuji já, se zabývá poradenstvím a prevencí nezaměstnanosti. Disponujeme informacemi a analýzami trhu práce a zároveň jsme v kontaktu i se zaměstnavateli. Jsme vám tedy schopni pomoci i s tím, co je například potřeba při nástupu do zaměstnání splnit, a na co si dát pozor,“ říká Marek Vendl z IPS ÚP Český Krumlov.
„Velmi mě těší, že na dnešní besedu přišli na základě naší spolupráce s Jihočeskou hospodářskou komorou i zástupci místních zaměstnavatelů ze sociálního a zdravotnického sektoru,“ doplňuje. Ředitelka oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory V Českém Krumlově, Helena Nekolová, přítomným studentům položila otázku, zda plánují po maturitě ve zdravotnictví zůstat. Přihlásil se pouze jeden student, jehož cílem bylo stát se záchranářem, ale nyní ví, že nemá na vše, co je k tomu potřeba.
Část ostatních účastníků plánuje další studia a někteří zamíří do pracovního procesu. Jaké jsou v tomto směru možnosti přímo v Českém Krumlově? „Většinu z vás znám z praxe od nás z nemocnice a vidím tady i vítězky soutěže Jihočeská sestřička,“ podotkla Mária Vyhlidalová, hlavní sestra Nemocnice Český Krumlov, která je za svoji práci v českokrumlovské nemocnici ráda. I když má Nemocnice Český Krumlov přes čtyři sta zaměstnanců, stále mezi nimi panuje neanonymní týmová až rodinná atmosféra. Mária Vyhlidalová také vyzdvihla fakt, že Nemocnice ČK je připravena reagovat vstřícně na kombinovanou a specializační formu studia svých zaměstnanců, umožní i případný přestup na jiné oddělení a důležitým plusem je i možnost práce na zkrácený úvazek.
Personalistka Nemocnice ČK, paní Pechová, doplnila informace k procesu nástupu do zaměstnání a vyzdvihla skutečnost, že mzdový výměr, který uchazeč o místo sestry podepisuje, se uvádí v hrubém. Hana Dufková Spoladore, ředitelka Domu pro seniory Wágnerka, uvádí: „U nás pracuje sestra také ve dvanáctihodinových směnách 15 dní v měsíci. Nemalou část její práce zabere administrativa, i když máme počítačový program, který vše maximálně usnadňuje. Přímé ošetření pacienta, jako jsou například převazy, zajišťují spíše ošetřovatelé a ošetřovatelky.“ Ředitelka Domu Wágnerka přítomným studentům zároveň poradila, aby se nepodceňovali s požadavkem na mzdu: „U nás začíná plat sestry na cca 30.000,- Kč hrubého. Pokud máte kamarády i třeba v jiných okresech, zjistěte si, kolik vydělávají oni a podle toho se rozhodněte, kam půjdete vy. Vaši práci obdivuji. Nemůže ji rozhodně dělat každý. Když jsem před lety Dům pro seniory otevřela, vážila jsem 45 kilo. Chtěla jsem být u všeho, ale nebyla jsem schopná jít například po ošetření dekubitu na oběd.“
„Všem studentům přeji úspěšné složení maturitní zkoušky a abyste ve svém profesním životě zúročili skvělý odborný základ, který jste dostali v rámci studia na SOZŠ Český Krumlov," popřála na konci besedy Helena Nekolová z Jihočeské hospodářské komory.
Autor: | nekolova@jhk.cz |
Datum: | 22.01.2020 |