Aktuality

Studuj tříletý textilní obor Výrobce textilií

V roce 2017 se podařilo díky spolupráci Jihočeské hospodářské komory, textilních firem, Krajského úřadu Jihočeského kraje a Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Střední odborné školy řemesel a služeb ve Strakonicích otevřít po mnoha letech jediný textilní učební obor v Jihočeském kraji. O absolventy je mezi textilními firmami velký zájem a význam textilního průmyslu v naší republice potvrdila i covidová pandemie.

Jedná se o tříletý učební obor vyučovaný na strakonické škole, zakončený výučním listem. Mmaturitu lze ale samozřejmě získat při dvouletém nástavbovém studiu v oboru Podnikání. Obor je určen pro všechny, které baví práce s textilem. Během studia se studenti seznámí se všemi fázemi technologického procesu výroby textilií – tkaní i pletení. Naučí se obsluhovat stroje a zařízení v textilní výrobě. Obor ale není zaměřen jen na výrobu textilií, ale i práci se střihy, stříhání a šití, obsluhování speciálních šicích strojů a práci s různými textilními materiály.

Studenti se mhou zaměřit na tu oblast textilní výroby, která je nejvíce baví a pro kterou mají vlohy. Vyzkoušet si to na vlastní kůži mohou při studiu i v rámci odborného výcviku. Ten totiž probíhá každý druhý týden přímo v textilních firmách podle výběru studentů. Vybrat si mohou podle místa svého bydliště nebo svého zájmu. V rámci praxí probíhá spolupráce zejména se strakonickou firmou Strakonice Fabrics s.r.o., Moira CZ, Otavan, píseckými firmami Kvalitex, Jitex Comfort, Progress Sportswear, táborskou firmou Dita nebo vimperskou firmou Vavi s.r.o. 

Obor Výrobce textilií je podporován stipendiem po celé tři roky studia z prostředků krajského grantového studijního programu. Získat tak je možné 500 až 800 Kč měsíčně, navíc za prospěch jednorázově až 2000 Kč na konci roku. I samotné firmy nabízejí studentům podporu - vlastní stipendium, dotované stravování během odborného výcviku, dobře placenou brigádu. Po složení závěrečné zkoušky mají absolventi garantovanou práci v jihočeských textilních a oděvních firmách a že jich v současné době není opravdu málo.

Více informací o Sdružení textilních firem naleznete na facebookovém profilu.

Více informací o oboru poskytne vyučující odborných předmětů Ing. Iva Vavříková, tel: +420 721 710 520, e-mail: vavrikova@ssst.cz

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.