Trendy v zemědělské a komunální technice
Studenti, oboru Opravář zemědělských strojů, Středního odborného učiliště, Blatná, U Sladovny 671 měli možnost zúčastnit se jarní výstavy ve firmě LIVA Předslavice, spol. s r.o., kde se seznámili s aktuálními trendy a technologiemi v oblasti zemědělské a komunální techniky.
LIVA Předslavice, spol. s r.o. patří již 30 let mezi významné české společnosti v oboru prodeje, servisu zemědělské techniky a komunální techniky. LIVA nabízí pokročilé technologie pro sklizeň pícnin, přípravu půdy, traktory aj.
Exkurze se skládala z více částí. Na začátku byl studentům představen sortiment a profese u této firmy. V rámci výstavy studenti viděli různé značky traktorů, obracečky, lisy na balíky, žací stroje, sklízecí řezačky aj. Studenti nakonec navštívili i muzeum vesnického života v předslavickém areálu, které je rozdělené do několika tematických okruhů a sbírkové předměty často pochází z usedlostí zákazníků společnosti. „Pro dnešní generaci je vzácné vidět, kam až pokrok v technologii v dnešní době šel a je přínosné, že si mohou i zde nějaké nástroje vyzkoušet“, uvedl pedagog Jiří Smetana. „Bylo zajímavé vidět nejrůznější nástroje a přístroje z minulosti a s čím naši rodiče a prarodiče v zemědělství pracovali, určitě měli náročnější podmínky pro práci, než mají zemědělci dnes. I když je zemědělská práce náročná, přesto moderní technika a technologie hodně práce dnes usnadní“, uvedl žák Petr Kvarda. „Na první pohled mě zaujal krásně zrestaurovaný ZETOR 25K v agregaci s lisem na malé hranaté balíky“, dodal.
„Jarní výstava je pro studenty a zájemce oboru Opravář zemědělských strojů zajímavá a vždy poučná, jelikož zde mají možnost se seznámit jak s nejmodernější technikou a nástroji dnešní doby, tak i díky návštěvě muzea si představí vývoj zemědělských strojů a techniky, když vidí starší nástroje a techniku, se kterou pracovali jejich rodiče a prarodiče“, dodala paní Blanka Ratajová, ředitelka oblastní kanceláře ve Strakonicích.
Autor: | ratajova@jhk.cz |
Datum: | 08.04.2022 |