Aktuality

Zážitkové návštěvy ve firmách otevírají dětem dveře k novým poznatkům a bourají předsudky

Workshopy s praktickými ukázkami mohou být poučné a zábavné. Přesvědčili se o tom nejen žáci osmé třídy základní školy Matice školské v Českých Budějovicích, ale i jejich pedagogové. Zaměstnanci firmy Doppler CZ pak zjistili, jak jsou žáci, kteří jim pomáhali při práci šikovní a zruční

„Zítra se půjdeme místo výuky podívat do provozu jedné místní firmy, která je výrobcem deštníků a podsedáků pro zahradní nábytek,“ sdělí pedagog v osmé třídě základní školy. Některé reakce jsou radostné, protože se žáci nebudou muset učit, jiní jsou už předem znudění, protože čekají nezáživnou přednášku a to, že se budou dívat na lidi u strojů. Firma Doppler CZ spol. s r.o. si ale připravila pro žáky něco zcela výjimečného. Nejen, že na 15 osmáků čekalo několik usměvavých a pohodových zaměstnanců, ale především se museli pustit do práce sami. Právě interaktivita a učení zážitkem je jeden z cílů Asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi, které se snaží pomoci mladým s rozhodováním o jejich budoucí kariéře. Žáci si tak mohli sami vyzkoušet výrobu podsedáků nebo polštářků. „Každý si odnesl vlastnoručně vyrobený polštářek, a především radost z toho, co sám vyrobil,“ pochvaluje si atmosféru workshopu Denisa Peštová z oblastní kanceláře JHK České Budějovice, která se na organizaci těchto akcí podílí. Workshopy jsou jednou z činností Asistenčního centra, které provozuje JHK díky projektu Jihočeského kraje s názvem Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje. Denisa Peštová dále uvádí, že na workshopu nechyběla ani krátká prezentace a prohlídka provozu a na závěr i kvíz, který hodnotil, jak žáci dávali pozor: „I to, že si žáci odnesli sladkou odměnu za správné odpovědi vypovídá o tom, že právě učení zážitkem je u dospívající generace důležité.“

 

Exkurze byla výjimečná 

Sami žáci pak potvrzují, jak je pro získávání zkušeností interaktivita důležitá: „Tato exkurze byla v něčem jiná. Nebylo to jen nudné poslouchání. Mohli jsme se zapojit a zkusit si zase něco nového,“ napsal jeden z žáků do knihy hodnocení. Právě pro volbu povolání je důležité porovnávat své představy s reálným pracovním prostředím, které jsou často mylné a plné předsudků: „Exkurze byla velice zajímavá, setkali jsme se s příjemným prostředím a poznali tak, jak zde lidé pracují, a proto bychom měli podobné exkurze navštěvovat častěji,“ zhodnotil přínosy další účastník workshopu. 

„Snažíme se workshopy přesunout ze škol do firem, aby děti viděli, jak provozy vypadají, že jde o zajímavou práci a jde nám i o zachycení atmosféry. I to, zda je v kolektivu přátelská nálada na žáky působí,“ uzavírá Denisa Peštová. 

Workshopy také pro pedagogy

Oblastní kancelář JHK České Budějovice zorganizovala jen od začátku roku již 15 workshopů pro žáky základních škol. Stejně tak je tomu i v ostatních regionech Jihočeského kraje. V nabídce asistenčního centra však nechybí ani workshopy pro pedagogy a výchovné poradce či středoškoláky. Více informací bude možné již brzy zjistit na nových stránkách www.impulsprokarieru.cz či v oblastních kancelářích JHK.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.