Aktuality

Žáci Montessori třídy ze ZŠ Prachatice virtuálně navštívili textilní firmu Elkotex s.r.o.

Ve spolupráci s firmou Elkotex s.r.o., zabývající se výrobou textilu a prádla pro zdravotnictví a pro gastronomii, připravilo Asistenční centrum pro kariéru a praxi pro žáky Montessori třídy ze Základní školy Prachatice, Národní 1018 další ze série interaktivních workshopů.

Textilní firma pozvala žáky prostřednictvím videoprohlídky do svého provozu ve Strunkovicích nad Blanicí. Vedoucí výroby Iveta Kašparová a vedoucí střihačů Martina Chromá žákům podrobně ukázaly a vysvětlily celý proces výroby. Vedoucí střihačů žákům předvedla velmi důležitý krok ve výrobě, a tím je precizní střih, který se provádí speciální pilou na látku. Dále osvětlila i další metody střihů, například pájení. Tato metoda se používá na stříhání látky s příměsí uhlíku, je antistatická a využívá se mimo jiné i při operacích srdce.

Vedoucí výroby, která je zaměstnancem firmy Elkotex s.r.o. již třináct let, prezentovala výrobky firmy - anděly, chladivé blůzy, operační šátky apod. U vybraných výrobků ukázala detailní výrobu a popsala i benefity jednotlivých typů látek. Na závěr vysvětlila, jak se na textil tiskne bezpečnostní etiketa s velikostí, přidají se takzvané druky na zapínání a poté se výrobek začistí. Žákům byly dále představeny šicí stroje a další důležitá technika.

Závěr workshopu byl věnován diskuzi nad samotnou profesí švadleny a výrobců textilu. Jednatelka společnosti, paní Zdenka Novotná, žákům vysvětlila systém odměňování pomocí úkolové mzdy a také popsala, jak je v dnešní době těžké najít kvalitní pracovníky: „Najít schopné a zkušené švadleny je velmi náročné. Tato profese není dnes již tolik propagovaná, což je velká škoda.“ Následné rozhovory se zaměstnanci, kteří mají na své práci rádi to, že je za nimi vidět hmotný užitečný výrobek, mohl mnohé žáky motivovat nejen k možnému výběru svého budoucího povolání, ale také k většímu zájmu a úctě o řemeslo.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.