Aktuality

Šití není jen práce, ale i potěšení

Textilní výroba je v posledních letech bohužel v útlumu. Šiček a švadlenek je na trhu nedostatek a zájemců o šití je málo. Proto se Jihočeská hospodářská komora zapojila do projektu EDUTEX II, aby podpořila textilní průmysl v regionu a oslovila tak více uchazečů o tento obor. Prostřednictvím workshopů si děti lépe představí, co tento obor obnáší a pomůže jim lépe si vybrat obor.

Na Strakonicku má textilní výroba tradici a projekt EDUTEX II může pomoci přitáhnout zájemce o šití a ukázat jim základy šití. „Mnoho dětí v dnešní době nemá skoro žádné zkušenosti a povědomí o šití. Abychom podpořili zručnost dětí v tomto oboru, finančně jsme se podíleli během letních prázdnin na financování 4 příměstských technických táborů, které uspořádalo DDM Strakonice a RC Beruška, z.s. Tyto tábory byly věnované ručnímu tvoření šití a děti měly jedinečnou možnost si vytvořit různé vlastní výrobky – např. polštářky ve tvaru srdce“, uvedla ředitelka Blanka Ratajová. Děti se po celou dobu podíleli na tvorbě svého výrobku, od ručního sešití, naplnění až k zašití výrobku. „Na letošních příměstských táborech, věnovaných ručnímu tvoření šití, nás překvapilo, že se zúčastnilo i několik chlapců a nesmírně je to bavilo. Všechny děti byly nadšené a měly radost, že si mohou domů odnést svůj vlastní výrobek“, dodala ředitelka Blanka Ratajová. „Šití a ruční tvoření není jen práce, ale především potěšení, děti si mohou vyrobit, co chtějí a co se jim líbí“, dodala lektorka Lenka Černá, Madlenka s.r.o.

V rámci projektu EDUTEX II byla také podpořena textilní dílna pro rodiče s dětmi, na které si maminky mohly vyzkoušet celý proces výroby ušití si sukně. Maminky se naučily připravit si střih a pak následně si ušít sukni dle svých představ. Na této akci měly maminky sebou také svoje děti a cílem bylo zapojit jejich ratolesti, které jim při tvorbě pomáhaly.

Projekt EDUTEX II také slouží pro podporu rozvoje textilní výroby na základních školách, kde během školního roku se Jihočeská hospodářská komora snaží organizovat kurzy šití a workshopy. Děti na školách se učí nejen ručnímu šití, ale snaží se i šít na šicím stroji. Děti mají možnost si tak ušít např. polštář a povlak na něj. Zručnější děti si před Vánoci ušily i textilní vánoční věnec. „Bohužel v loňském školní roce jsme nemohli uspořádat tolik workshopů a kurzů šití, kolik bychom si přáli kvůli nepříznivé epidemiologické situaci a zavřením škol“, poznamenala ředitelka Blanka Ratajová.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.