Aktuality

Jak správně porozumět základům etikety

V rámci projektu IKAP měli výchovní a kariéroví poradci z jihočeských škol možnost obohatit své zkušenosti díky připravenému webináři z oblasti etikety.  Lektorka etikety Jana Lévai během tříhodinového on-line webináře vysvětlila, proč se klade velký důraz například na správný výběr dress codu a tzv. „první dojem“ při vstupu na jednání aj. Dále paní Lévai připomněla některé, dnes mnohdy trošku opomenuté, základy stolování. Tyto nabyté zkušenosti mohou kariéroví specialisté a poradci využívat k dalšímu vzdělávání a poradenství.

Etiketa se ve škole neučí, aneb připravte svoje žáky a studenty pro vstup do kariérního života

Z důvodu uzavření škol, na které také dolehla koronavirová pandemie, probíhají webináře pro výchovné a kariérové poradce. První takový webinář uspořádaný v rámci projektu určený poradcům byl zaměřen na etiketu. „Důvodem uspořádání těchto vzdělávacích akcí je, že rovněž sami učitelé by měli dodržovat určitá pravidla etikety, zvláště pak dodržování jistého dress codu ve škole. Nepodceňujte důležitost a vhodnost oděvu,“ nabádá paní Lévai. „Pedagogové pro své žáky a studenty představují pomyslný vzor a ti poté mnohdy přejímají jejich zvyky a možno i styl oblékání, pantofle jistě nejsou na místě,“ podotkla Lévai.

Další z bodů programu, kterým se lektorka věnovala, byly základy společenského chování. Jak naučit žáky a studenty správnému chování jak k dospělým, tak ke svým vrstevníkům. Připravit je na situace, se kterými se budou v životě setkávat, jak v pracovním, tak osobním životě. A naučit je, jak vhodně se v určitých situacích chovat.

Proč by se měla učit etiketa ve škole?

„Myslím si, že každý z nás by měl alespoň minimálně ovládat základy společenské etikety, je to jakási „osobní povinnost“, pokud neovládáme pravidla slušného chování, ani sebelepší a nejdražší ošacení nás opravdu z neznalosti neomluví. Díky webináři s paní lektorkou jsem získala spoustu užitečných informací a tipů, které do budoucna určitě s žáky při výuce využiji," sdělila své dojmy jedna z účastnic.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.